przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Budujemy światłowód dla lokalnych społeczności

czwartek, 04.11.2021
Budujemy światłowód dla lokalnych społeczności
Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne średniej i małej wielkości, aby myśleć o przetrwaniu w długiej perspektywie muszą rozwijać kompetencje w obszarze budowy sieci światłowodowych. Z jednej strony to narzędzie obrony przed dużymi graczami, a z drugiej możliwość znacznego wzrostu. Tradycyjny kabel koncentryczny (HFC) wraz z technologią DOCSIS powoli odchodzi do lamusa. Duzi operatorzy, posiadający znacznie większe możliwości inwestycyjne „najeżdżają” miasta zasiedziałe przez średnich przedsiębiorców i nie biorą jeńców. Dlatego przebudowa własnych sieci jest istotną taktyką obronną. Druga, może nawet ważniejsza kwestia to wzrost. Nie każdego małego czy średniego przedsiębiorcę stać na inwestycje w budowę sieci światłowodowych na nowych obszarach, dlatego rozsądne korzystanie z funduszy europejskich może dać znaczącą możliwość rozwoju.

Ciekawym i często niedocenianym jest aspekt percepcji klienta, tego klienta, który już kiedyś zgodził się na poprowadzenie kabla koncentrycznego w swoim domu. Operatorzy spotykają się z problemem niechęci klienta do ponownego prowadzenia kabli w domu. Edukacja i reklama są w tym przypadku nie do przecenienia.

Technologie światłowodowe nie tylko dają dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu, bez pośrednictwa urządzeń pochłaniających energię, ale są również doskonałą platformą do rozwijania telewizji po IP przy znacznie mniejszych nakładach niż w przypadku DVB-C. IPTV daje klientom wiele funkcjonalności, a przedsiębiorstwu stosunkowo łatwą możliwość implementacji interesujących z punktu widzenia klienta rozwiązań. W kontekście roli operatorów kablowych w przyszłości ma to niemałe znaczenie. Przedsiębiorcy kablowi przyszłości wrócą do swojej pierwotnej roli agregatora kontentu telewizyjnego. To jest to co mają w swoim DNA.

Asta-Net wdraża telewizję IPTV z STB opartym na systemie operacyjnym Android TV ze wsparciem dla 4K HDR. Klienci docenili serwisy OTT, a Asta Net dzięki platformie IPTV będzie w stanie łatwo je implementować. Abonenci zyskają wówczas pełen mix telewizji i aplikacji streamingowych. Pandemia spowodowała, że klienci docenili nie tylko jakość usługi, ale także jakość obsługi. Natomiast dostęp do sprawnego internetu stał się jednym z kluczowych potrzeb. Dlatego Asta Net będzie kontynuować inwestycje w światłowód i utrzymanie właściwej jakości usługi internetowej.Wypowiedź Krzysztofa Burmera, Dyrektora Sprzedaży i Marketingu ASTA-NET dla TELKO.in do raportu „Rynek sieci światłowodowych w Polsce 2021”.