przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Jak przygotować się do nauki i pracy zdalnej.

poniedziałek, 21.09.2020
Jak przygotować się do nauki i pracy zdalnej.
Przyszedł wrzesień, dzwonki ponownie rozbrzmiały w szkołach. Ale w tym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele mają do czynienia z zupełnie nowym doświadczeniem, gdyż pandemia koronawirusa wymusiła pewne zmiany w organizacji nauki. Większość placówek będzie przeprowadzała lekcje stacjonarnie, jednak może się okazać, że konieczne będzie przejście na zajęcia zdalne. Również pracodawcy coraz częściej oferują wykonywanie obowiązków służbowych w formie home office. Jak się przygotować do takiego trybu działania?

Nauka i praca zdalna - sprzęt to podstawa

Najważniejsze w nauczaniu i pracy zdalnej jest oczywiście posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwia wykonywanie szkolnych i służbowych obowiązków. I o ile w przypadku przejścia na home office to firma zwykle zapewnia niezbędne narzędzia, to w sytuacji wprowadzenia lekcji online rodzice już na własną rękę muszą zaopatrzyć dziecko w komputer i inne potrzebne urządzenia. Konieczny jest zatem zakup laptopa/PC o wydajnym procesorze, myszki oraz kamerki umożliwiającej zobaczenie uczestnika telekonferencji przeprowadzanej w przestrzeni wirtualnej. Warto także rozważyć podłączenie dodatkowego monitora. Oczywiście niezbędne będzie zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania. W przypadku nauki zdalnej konieczne jest posiadanie aplikacji, dzięki której można przeprowadzić lekcje online. Dla bezpieczeństwa pracy home office dobrze jest podłączyć się do sieci VPN, która szyfruje dane.

Bez internetu się nie obędzie

Mamy niezbędny sprzęt, a zatem czas zadbać o szybki internet. Aby nauka i praca w trybie zdalnym były efektywne, konieczne jest posiadanie stabilnego łącza o dużej przepustowości umożliwiającego błyskawicznie pobieranie i wysyłanie danych. Najlepszym wyborem będzie internet światłowodowy. Innowacyjna technologia FTTH gwarantuje doskonałą przepustowość na poziomie nawet 1 Gb/s. Co więcej, internet światłowodowy jest naprawdę stabilny - połączenia nie zakłócą zmienne warunki atmosferyczne, co się niekiedy zdarza w przypadku tradycyjnego łącza kablowego. Dzięki temu nauka i praca zdalna będą odbywały się bez żadnych przeszkód. Warto wspomnieć, że internet światłowodowy to również nieograniczony transfer. W technologii FTTH nie zachodzi zjawisko współdzielenia, a więc wszyscy użytkownicy mają dostęp do pełnej szybkości łącza. Nie musimy się już zatem obwiać, że w trakcie rozmowy z klientem czy nauczycielem utracimy sygnał.