przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Jak wygląda podłączenie i instalacja światłowodu?

poniedziałek, 23.10.2023
Jak wygląda podłączenie i instalacja światłowodu?
Wybór dostawcy, podłączenie i instalacja internetu światłowodowego wymaga podjęcia kilku kroków. Oto 10 prostych wskazówek, które pomogą Ci się do tego dobrze przygotować:
 

1. Wybierz zaufanego dostawcę internetu.

Wybierz dostawcę usług internetowych, który oferuje internet światłowodowy w Twojej okolicy. Porównaj plany cenowe, prędkości, ofertę dodatkową, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. Jeżeli jesteś mieszkańcem Północnej Wielkopolski lub Pomorza Zachodniego, koniecznie sprawdź, czy jesteś w zasięgu sieci światłowodowej ASTA-NET na stronie https://asta-net.pl. ASTA-NET to zaufany dostawca usług telekomunikacyjnych już od ponad 30 lat!
 

2. Skontaktuj się z dostawcą i zapytaj o możliwości podłączenia.

Skontaktuj się z wybranym dostawcą internetu światłowodowego i dowiedz się, czy jest on dostępny w Twojej lokalizacji. Zapytaj o możliwości podłączenia do sieci światłowodowej. W przypadku ASTA-NET, skontaktuj się z konsultantem na infolinii pod numerem 67 350 90 00. Konsultant powinien przedstawić wszystkie szczegóły i przedstawić ofertę.
 

3. Umów wizytę techników i termin instalacji.

Kontaktując się z wybranym dostawcą internetu światłowodowego, umów dogodny termin instalacji światłowodu. W wybranym terminie dostawca skieruje monterów / instalatorów pod konkretny, wcześniej ustalony adres. Instalatorzy będą odpowiedzialni za podłączenie i instalację światłowodu w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze. Pamiętaj, że od charakteru budynku lub Twojego mieszkania czy biura oraz wymaganych prac instalacyjnych zależy, jak długo może potrwać wizyta techników i wszystkie prace z nią związane, w tym przeprowadzenie testów sprawdzających jakość podłączenia czy konfiguracja dodatkowych urządzeń. Przygotuj się, że może to potrwać nawet kilka godzin, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu w dniu instalacji światłowodu.
Jeżeli wynajmujesz mieszkanie, przed podpisaniem umowy będzie zapewne potrzebna pisemna zgoda na wizytę fachowców w celu podłączenia do sieci, podpisana przez właściciela mieszkania. Planujesz podłączenie do sieci ASTA-NET? Zgodę właściciela znajdziesz do pobrania tutaj.
Jeżeli sam jesteś właścicielem mieszkania lub domu, wystarczy, że zgodę podpiszesz na miejscu w Biurze Obsługi Klienta w momencie podpisania umowy lub wyrazisz ją telefonicznie.
 

4. Przygotuj miejsce pod router od dostawcy.

Upewnij się, że miejsce instalacji i podłączenia routera dostawcy jest odpowiednio przygotowane. Monter będzie musiał zainstalować urządzenia, takie jak ONT (Optical Network Terminal) lub modem. Upewnij się, że miejsce łatwo dostępne. Jak?
Wybierz odpowiednie miejsce w mieszkaniu lub domu, w którym główny router do internetu będzie mógł zostać podłączony do zasilania prądu. Pamiętaj, aby wybrane miejsce dla routera zabezpieczone było przed dostępem małych dzieci lub zwierząt domowych. Najlepszym wyborem będzie pomieszczenie, w którym znajduje się kluczowe urządzenie, które chcesz podłączyć przewodowo do internetu światłowodowego, np. komputer stacjonarny, telewizor 4K czy konsola do gier. Najczęściej wybierane miejsce przez klientów ASTA-NET znajduje się w pokoju dziennym pod telewizorem.
 

5. Zapewnij dostęp do pomieszczeń i bezpieczeństwo najmniejszych.

Upewnij się, że technik będzie miał łatwy dostęp do pomieszczeń, w których zostaną zainstalowane urządzenia. Przygotuj drogę do tych pomieszczeń, usunięcie ewentualnych przeszkód, takich jak ciężkie meble czy przedmioty blokujące dostęp. Przyspieszy to prace instalatorów, którzy będą mogli się skupić na samym poprowadzeniu kabla światłowodowego i podłączeniu internetu. Jeżeli w domu przebywają zwierzęta lub małe dzieci, dobrym pomysłem będzie przypilnowanie ich przez któregoś z domowników, aby nie przeszkadzały instalatorom i były bezpieczne. Wiercenie czy obecność obcych ludzi może być dla nich bardzo stresująca, a przecież chcemy tego uniknąć!
 

6. Przygotuj potrzebne dokumenty.

Przygotuj wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak umowa z dostawcą, dowód tożsamości i inne dokumenty wymagane przez dostawcę. Upewnij się, że masz wszystkie wymagane informacje i dokumenty w dniu instalacji. W przypadku podłączenia internetu światłowodowego od ASTA-NET zamówionego online lub telefonicznie, technicy ASTA-NET przyniosą potrzebne dokumenty ze sobą, a podpisanie ich odbędzie się w trakcie instalacji.
 

7. Zaplanuj czas i zrelaksuj się.

Zarezerwuj odpowiedni czas i godzinę na instalację. Technik będzie potrzebował czasu na podłączenie i skonfigurowanie urządzeń. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość czasu na proces instalacji. W zależności od charakteru prac mogą one potrwać od godziny do nawet kilku godzin np. w przypadku domu jednorodzinnego.
I najważniejsze… nie stresuj się wizytą techników! Instalatorzy od ASTA-NET będą ubrani w wyraźnie oznaczoną firmowym logo odzież, wytłumaczą dokładnie, jakie prace będą przeprowadzane oraz co dokładnie będą od Ciebie w danej chwili potrzebować, np. decyzji, gdzie ma się znaleźć router do internetu.
 

8. Sprawdź wymagania techniczne i skonfiguruj swoje urządzenia

Skonsultuj się z dostawcą w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych wymagań technicznych dotyczących Twojego sprzętu. Sprawdź, czy Twój komputer lub router spełniają wymagania dostawcy. Technicy ASTA-NET wykonają dla Ciebie test prędkości i jakości połączenia zaraz po instalacji. Od razu przetestuj także czy Twój smartfon łączy się z Wi-Fi, jeśli usługa ta jest dostępna od dostawcy.
Jeśli masz własny router, sprawdź instrukcje dostawcy lub skonsultuj się z nim, jak skonfigurować urządzenie przed podłączeniem do sieci światłowodowej.
 

9. W Twojej lokalizacji nie ma jeszcze doprowadzonej sieci światłowodowej? Przygotuj się na bardziej skomplikowane prace instalacyjne!

Podłączenie sieci światłowodowej do budynku jednorodzinnego lub mieszkania, gdzie nie ma jeszcze gotowej, doprowadzonej do gniazdek sieci wiąże się z bardziej skomplikowanymi i wymagającymi pracami instalatorskimi. Oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Wizyta techników rozpocznie się od oględzin wybranych pomieszczeń, w celu określenia długości potrzebnego przewodu oraz wymaganych prac. W miejscach, w których istnieje już odpowiednia do przeprowadzenia kabli kanalizacja, prace przebiegają znacznie szybciej. Oczywiście jej brak nie jest dużą przeszkodą, jednak w takiej sytuacji powinieneś mieć na uwadze fakt, że montaż będzie bardziej skomplikowany. Podłączenie światłowodu może się wiązać z potrzebą wykonania niewielkich otworów w ścianach do przeprowadzenia kabla. Na szczęście w większości przypadków otwory te ukrywane są w listwach przypodłogowych, gdzie z resztą również w miarę możliwości przeprowadzany jest kabel światłowodowy.
 
Fachowcy od ASTA-NET nie tylko poprowadzą potrzebne okablowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku czy mieszkania, ale także skonfigurują sprzęt i przeprowadzą testy sprawdzające jakość przesyłu danych. 
 

10. Obejrzyj materiał wideo, o tym jak wygląda instalacja światłowodu od ASTA-NET!Zobacz jak przebiega wizyta monterów, instalacja światłowodu i jakie korzyści zyskasz z internetem światłowodowym od ASTA-NET!

Z materiału dowiesz się:
✔️ Czym jest ŚWIATŁOWÓD?
✔️ Jakie są zalety internetu światłowodowego ASTA-NET?
✔️ Jak sprawdzić, czy jestem w zasięgu światłowodu ASTA-NET?
✔️ Jak zamówić usługę i wizytę monterów?
✔️ Jak przygotować się do podłączenia światłowodu?
✔️ Jak przebiega montaż światłowodu ASTA-NET?
✔️ Jak przebiega instalacja w mieszkaniu lub w domu klienta?
✔️ Co to jest telewizja MeeVu i jakie są jej funkcje?
 
Masz więcej pytań na temat światłowodu i jego podłączenia? Zadzwoń 67 350 90 00
Chcesz zamówić światłowód już teraz? Wejdź na https://asta-net.pl/internet i zamów wygodnie online!