przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Jak poprawnie przeprowadzić Speedtest i zmierzyć prędkość internetu?

środa, 30.03.2022
Jak poprawnie przeprowadzić Speedtest i zmierzyć prędkość internetu?

Każdy użytkownik sieci chce, aby jego internet działał jak najszybciej. Poza samym ładowaniem stron, ważnym parametrem jest stabilność połączenia, która jest niezwykle ważna w przypadku połączeń wideo oraz gier online. Prędkość internetu ma istotny wpływ na wygodę codziennego korzystania z sieci, a przede wszystkim na szybkie wczytywanie i korzystanie ze stron www oraz działanie serwisów streamingowych, płynne odtwarzanie materiałów multimedialnych a także sprawne ściąganie i wysyłanie plików. 
 

Bywają takie sytuacje, że internet nie działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Warto wówczas zweryfikować prędkość połączenia, w którym pomoże nam narzędzie dostępne on-line. 
 

Speedtest, czyli pomiar prędkości internetu 
 

Jeśli chcemy wiedzieć, jak szybki jest nasz internet, możemy sprawdzić to, przeprowadzając pomiar takich parametrów łącza, jak: 

 • prędkość pobierania danych (ang. download), 

 • prędkość wysyłania danych (ang. upload), 

 • opóźnienie (ang. PING), 

 • zmienność opóźnienia (ang. Jitter). 


 

Prędkość download mierzona w megabitach na sekundę – Mb/s lub gigabitach na sekundę – Gb/s, czyli prędkość z jaką pobieramy pliki na swoje urządzenie. 

Prędkość upload mierzona w megabitach na sekundę – Mb/s lub gigabitach na sekundę – Gb/s, czyli prędkość z jaką wysyłamy dane ze swojego urządzenia. Ma znaczenie w trakcie przesyłania lub publikowania materiałów wideo oraz na wysyłanie, czy umieszczanie dużych plików. 

PING mierzony w milisekundach, ms, to tzw. czas reakcji, który upływa między wysłaniem zapytania do serwera, a otrzymaniem odpowiedzi. Wysoki PING, czyli opóźnienie przekraczające 100 ms, powoduje odczuwalne opóźnienia transmisji, czyli tzw. lagi, uciążliwe zwłaszcza dla osób grających w gry on-line lub streamingujących. Wynik PING powinien być jak najniższy, bo oznacza wtedy brak widocznych opóźnień. 

Jitter mierzony w milisekundach, ms, określa odchylenia w opóźnieniach między pakietami danych. Odchylenia mogą być problematyczne dla gier lub transmisji on-line, dlatego wynik jitter powinien być niski i stabilny. 


 

Jak sprawić, by test prędkości Speedtest był wiarygodny? 
 

Zanim uruchomisz Speedtest i dokonasz pomiaru prędkości, wykonaj kilka poniższych kroków, dzięki którym otrzymane wyniki będą bardziej wiarygodne: 

 • Podłącz urządzenie do ładowania, w przypadku wykonywania testu np. na laptopie. Przeprowadzenie pomiaru na rozładowującym się urządzeniu może zaniżyć wynik nawet o 30%. 

 • Upewnij się, że inni użytkownicy nie korzystają w tym samym czasie z sieci. 

 • Upewnij się, że urządzenie korzysta z internetu przez połączenie przewodowe. Najlepiej jest po prostu wyłączyć Wi-Fi na urządzeniu, by automatycznie przełączyło się na połączenie przewodowe. 

 • Jeśli jednak przeprowadzasz test po Wi-Fi staraj się być blisko routera i minimalizuj przeszkody między urządzeniami. Nie rób pomiaru w pobliżu bezprzewodowych urządzeń wideo, telefonów, przewodów zasilania, dużych metalizowanych obiektów, głośników, telewizorów 

 • Wyłącz wszystkie programy, także te działające w tle (np. komunikatory i VPN) oraz upewnij się, że w tle nie pobierają się żadne pliki lub aktualizacje. 

 • Zamknij wszystkie pozostałe karty w przeglądarce internetowej i pozostaw tylko tę, na której przeprowadzisz pomiar. 

 • Niektóre programy antywirusowe oraz firewall mogą wpływać negatywnie na wynik testu – możesz dezaktywować je na czas wykonywania pomiaru. 

   

Przeprowadzenie Speedtestu 
 

Krok 1 

Wejdź na stronę https://speedtest.asta-net.pl/ i kliknij START, aby rozpocząć pomiar prędkości. 


 

Krok 2 

System automatycznie rozpocznie wykonywanie testu. Nie przerywaj pomiaru prędkości, nie otwieraj w jego trakcie nowych kart i okien w przeglądarce internetowej ani nie otwieraj innych aplikacji. Poczekaj, aż pomiar się zakończy. Zazwyczaj trwa to zaledwie kilka chwil.  


 

Krok 3 

Poczekaj, aż Speedtest całkowicie się zakończy, to znaczy aż wyświetlą się wszystkie wyniki testu na ekranie: 


 

Krok 4 

Po zakończeniu testu na Twoim ekranie zobaczysz wyniki pomiaru prędkości.  

Po prawej stronie zobaczysz wyniki dotyczące: prędkości pobierania i wysyłania, PING oraz Jitter. 

Po lewej stronie zobaczysz ogólną ocenę (od 1 do maksymalnie 5) Twojego łącza internetowego pod względem następujących działań, wykorzystujących połączenie z internetem: 

 • Przeglądanie stron internetowych, szybkość ich otwierania i płynności korzystania. 

 • Jakość i stabilność połączenia w przypadku używania platform streamingowych oraz odtwarzania materiałów multimedialnych. 

 • Jakość połączenia za pomocą komunikatorów (Whatsapp). 

 • Jakość połączenia podczas grania on-line. 

Wykonanie testu prędkości łącza internetowego po podłączeniu komputera bądź laptopa bezpośrednio do modemu lub routera za pomocą przewodu Ethernet jest najbardziej wiarygodnym i najlepszym sposobem zmierzenia prędkości internetu.  

Podłączając urządzenie bezpośrednio przewodem, stworzysz stabilne i pozbawione zakłóceń połączenie, które umożliwi przeprowadzenie dokładnego i wiarygodnego pomiaru prędkości łącza. 

 

Światłowód – najszybszy i niezawodny internet od ASTA-NET 
 

Aby cieszyć się doskonałą jakością oraz stabilnością połączenia z siecią proponujemy internet światłowodowy od ASTA-NET. Technologia światłowodowa to gwarancja najwyższej jakości. To najszybszy i niezawodny internet w atrakcyjnej cenie, który w ASTA-NET dostępny jest w trzech szybkościach do wyboru: 300 Mb/s, 600 Mb/s i 1 Gb/s.
 

Zwiększ prędkość Twojego internetu! Przyjdź do najbliższego salonu sprzedaży, zadzwoń do przedstawiciela ASTA-NET lub na infolinię pod numerem 67 350 90 00 i zapytaj o szczegóły. Pełną ofertę od ASTA-NET znajdziesz tutaj: https://asta-net.pl/internet