przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony
ASTA-NET

Światowy Dzień Backupu – zrób kopię zapasową swoich danych

wtorek, 30.03.2021
Światowy Dzień Backupu – zrób kopię zapasową swoich danych
Ochrona danych firmowych jest bardzo ważna. Backup to kopia danych wykonana w określonym punkcie w czasie. Jest ona przechowywana przez dłuższy okres, aby w przypadku utraty lub uszkodzenia danych móc je odtworzyć. Kopie zapasowe pozwalają wykonywać pracownikom obowiązki nawet wtedy, gdy naszą firmę dotknie awaria lub atak. Brak odpowiednich zabezpieczeń i atak hakerów może doprowadzić do bezpowrotnej utraty drażliwych danych. Co w konsekwencji może prowadzić do wysokich kar wynikających z RODO. Zapamiętajmy, że to właśnie informacja jest obecnie kluczową wartością, która napędza biznes. Dlatego hakerzy kradną miliony rekordów dziennie. A według statystyk nawet 60% firm upada w ciągu kilku miesięcy od utraty danych. Backup nie ochroni nas przed atakiem, ale pozwoli zminimalizować jego skutki.
 

Po co robić w firmie backup?
 

W każdej firmie co dnia gromadzone są tysiące danych. Większość firm już spotkała się z problemem utraty danych, a jeśli nie, to na pewno takie problemy wystąpią. Powodów może być wiele, od błędu użytkownika, przez pożar lub powódź, kradzież czy zalanie kawą sprzętu. Jednym z najbardziej zyskownych ataków hackerskich pozostaje rensomware, który szyfruje dane i żąda opłaty za ich odszyfrowanie. Ponieważ brak możliwości normalnego funkcjonowania firmy, jest największym kosztem do poniesienia dla właściciela.  Warto ryzyko utraty danych minimalizować w sposób proaktywny. Kopia zapasowa to zabezpieczenie plików i aplikacji, baz danych i systemów wewnętrznych. Przede wszystkim zagwarantowanie natychmiastowego dostępu do najistotniejszych usług, które pozwolą na dalszą pracę firmy w momencie awarii lub ataku hackerskiego.

 
Co i gdzie backupować?

 
Kopie zapasowe powinniśmy robić wszystkim plikom, które mogą zostać zagrożone w wyniku ataku, awarii, błędu pracownika. Niezależnie od miejsca ich przechowywania. Należą do nich pojedyncze pliki, foldery, bazy danych, poczta mailowa, serwery i maszyny wirtualne. Dane i kopie zapasowe możemy przechowywać lokalnie w siedzibie przedsiębiorstwa lub w chmurze, której popularność rośnie z każdym rokiem. Przechowywanie plików w chmurze jest tanie, łatwe w obsłudze i odporne na pożary. Jednak największe bezpieczeństwo daje rozwiązanie hybrydowe. Ponieważ łączy w sobie stabilność lokalnego przechowywania danych z elastycznością, jaką daje chmura. Kopie zapasowe powinny być wykonywane cyklicznie w zautomatyzowany sposób.

 

Co dodatkowo ochroni Twój biznes, DRC czy VPS ?

 
DRC czyli Disaster Recovery Center jest to usługa polegająca na udostępnieniu zapasowego centrum przetwarzania danych Twojej Firmy. Gwarantuje ciągłość działania w przypadku wystąpienia problemów w obrębie infrastruktury IT. Nie musicie inwestować we własny ośrodek zapasowy, nad wszystkim czuwa zespół ASTA-NET. Z kolei VPS czyli Virtual Private Server jest wirtualnym serwerem, który może zastąpić ten zainstalowany w firmie. Daje dużo większe możliwości niż jego fizyczny odpowiednik. Sprawdzi się u klientów, których witryny odwiedzają tysiące osób dziennie. Tego typu serwer będzie idealną  bazą dla bloga, portalu i sklepu internetowego.  Nadaje się również do testów nowych aplikacji i usług. VPS daje wolność i niezależność użytkownikom, pozostawiając obowiązek opieki nad sprzętem po stronie ASTA-NET. Łącze symetryczne usprawni prowadzenie biznesu. Najlepszym symetrycznym, łączem internetowym nieograniczającym pracy jest światłowód. Dzięki łączu symetrycznemu internet działa bez zarzutu, strony www ładują się szybko, e-maile z dużymi załącznikami przesyłają ekspresowo. Łącze symetryczne zapewnia stałą prędkość przesyłu i odbioru danych. Klient ma pewność, że jego biznes nie zwolni obrotów przez problemy z internetem. ASTA-NET stale poszerza zasięg działania światłowodu. Warto zajrzeć i sprawdzić, biznes na to zasługuje: https://asta-net.pl/klient-biznesowy