przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Cyberbezpieczeństwo w pracy zdalnej

piątek, 05.02.2021
Cyberbezpieczeństwo w pracy zdalnej
Wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, niesie ze sobą zagrożenia nie tylko dla produktywności, ale też bezpieczeństwa danych. Sprawdźmy, jakie rozwiązania warto wdrożyć, by chronić domową sieć i dane zgromadzone na komputerze służbowym. 


Mocne hasło to podstawa

Porządne zabezpieczenie sprzętu to podstawa. Zabezpieczajmy swój komputer służbowy i prywatny hasłami. Pamiętajmy, żeby wymieniać okresowo hasła do kont w mediach społecznościowych i skrzynkach mailowych. Pracując zdalnie w miejscach publicznych, bądźmy czujni, bo mimo wszystko jesteśmy w pracy. Robiąc przerwę, wylogujmy się i schowajmy sprzęt w bezpieczne miejsce. W domu niebezpieczeństwem dla służbowego sprzętu są ciekawskie dzieci. Dlatego wychodząc z pokoju, zamykajmy otwarte aplikacje i nie pozostawiajmy włączonego komputera bez opieki. Po skończonej pracy wyróbmy sobie nawyk zamknięcia drzwi do pokoju, by ograniczyć dostęp osób trzecich.
 

Bezpieczne połączenie z internetem

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest połączenie z wirtualną siecią VPN. Ona szyfruje połączenie i przesyłane dane, jednocześnie zapewniając prywatność w sieci. W domu nie jest to z reguły możliwe. Jednak ustawienie skomplikowanego hasła do internetu jest do zrobienia. Podobnie jak wydzielenie sieci tylko do użytku służbowego. Najważniejsze, by nigdy nie łączyć się z otwartą siecią Wi-Fi. Ani w galerii, ani w pociągu, ani w hotelu. Lepiej użyć punktu dostępu WiFi ze swojego telefonu i internetu operatora GSM. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, które uchroni od wycieku i kradzieży danych. Nie zapominajmy zainstalować oprogramowania antywirusowego, które chroni dane przed zainfekowaniem i przejęciem.
 

Światłowód najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu

Sprawna i bezproblemowa praca zdalna nie jest możliwa bez odpowiedniego łącza internetowego. Najlepszy, najszybszy, najstabilniejszy i najbezpieczniejszy jest internet światłowodowy. Zapewnia pobieranie i przesyłanie dużych plików, nawet gdy z internetu jednocześnie korzysta wiele osób. Dane przesyłane są za pomocą sygnału optycznego, dzięki czemu łącze nie jest narażone na zakłócenia związane z pogodą. To bardzo istotne jeśli łącze internetowe jest najważniejszym narzędziem pracy. Ponadto transmisja danych jest o wiele trudniejsza do przechwycenia przez osoby nieupoważnione.
ASTA-NET posiada w swojej ofercie również stały adres IP, abyś mógł uruchomić pocztę elektroniczną, czy stworzyć serwer dla pracowników. A łącza symetryczne lub asymetryczne gwarantują stały dostęp do sieci. Opcja Data Center to wszystkie firmowe dane w bezpiecznym miejscu oraz środowisko IT bez kosztownych inwestycji. Wybierając usługę kolokacji, w profesjonalnym Data Center ASTA-NET zadbasz o bezpieczeństwo przechowywania swoich danych.
Sprawdź możliwość podłączenia internetu światłowodowego oraz usług biznesowych od ASTA-NET. Przekonaj się, że najlepsze rozwiązania są na wyciągnięcie ręki.