przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Bezpieczne zakupy w sieci

piątek, 15.01.2021
Bezpieczne zakupy w sieci

Nasze życie przenosi się do sieci. Coraz częściej robimy zakupy przez internet, zmuszeni ograniczeniami. Obecnie bezpieczniej i wygodniej kupuje się z domowego zacisza. Do sieci przeniosła się edukacja, konferencje, koncerty, muzea i premiery. Wszystkie łączy jeden mianownik – aby z nich skorzystać, musimy dokonać płatności online.

Niezależnie od miejsca zamieszkania, robiąc zakupy w sieci, jesteśmy tak samo narażeni na cyberprzestępstwa. Dziś przyjrzymy się 
z bliska możliwościom, z jakich możemy skorzystać robiąc zakupy w sieci, by nasze portfele były bezpieczne.

 

Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci?
 

Wiarygodność sklepów online

Zacznijmy od sprawdzenia wiarygodności sklepu. Odszukajmy opinie w internecie. Sprawdźmy czy na stronie znajdują się informacje o NIP, REGON, VAT lub KRS. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości sprawdzimy czy dane firmy są prawdziwe: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html. Nie sugerujmy się niską ceną! Dokładnie czytajmy opisy produktów, jakość zamieszczonych zdjęć, opinie o sprzedawcy, informacje jak długo jest zarejestrowany na danym portalu aukcyjnym.
 

Regulaminy, RODO, dane do logowania

Przeczytajmy uważnie regulamin sklepu, zanim go zaakceptujemy. W nim znajdziemy wszystkie informacje dotyczące zwrotów, reklamacji i warunków dostaw. Chrońmy swoje dane osobowe. Nie musimy akceptować subskrypcji newslettera. Zgodnie z RODO, mamy prawo do żądania usunięcia danych osobowych z bazy klientów danego sklepu. Unikajmy publicznych sieci WiFi, zawsze stosujmy skomplikowane hasła do stron i poczty, w których pozostawiamy swoje dane do logowania.
 

Szyfrowanie strony WWW

Przed dokonaniem pierwszych zakupów, zwróćmy uwagę na szyfrowanie strony SSL. Ten certyfikat potwierdza, że wizyta i zakupy w sklepie internetowym są bezpieczne, a transmisja danych jest poufna. Jak sprawdzić czy sklep ma szyfrowanie SSL? Adres WWW powinien zaczynać się na https, a nie na http, dodatkowo powinien pokazać się symbol zablokowanej kłódki – to potwierdzenie bezpiecznego połączenia.  
 

Bezpieczne płatności w internecie

Zakupy online oferują wiele metod płatności. O czym powinniśmy pamiętać korzystając z płatności online? Nigdy, nie podawajmy swojego kodu PIN na stronach internetowych. Nie dokonujmy płatności z nieznanych komputerów. Włączmy opcję potwierdzania transakcji SMS-em. Monitorujmy swoją historię transakcji na koncie osobistym oraz w bankowości elektronicznej.
 

Szybkie przelewy typu pay-by-link

To jedna z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych metod płatności. Klikając w opcję szybki przelew, zostajemy przekierowani na stronę operatora transakcji. Wybierając ikonę swojego banku, podajemy swoje dane do zalogowania, po czym zostajemy automatycznie przekierowani do zakładki z wypełnionym przelewem. Zatwierdzając transakcję, sprzedawca w ciągu pięciu minut dostaje informacje o dokonanych zakupach online.
 

Karta płatnicza

Ta opcja może być ryzykowna. Dlatego do płatności typowo online, warto zaopatrzyć się w osobną kartę debetową lub kredytową, na którą przelewać będziemy tylko niezbędne środki do wykonania transakcji. Ponieważ wymaga ona wprowadzenia swoich danych osobowych oraz numeru karty, wraz z jej trzycyfrowym kodem.
 

Tradycyjny przelew bankowy

To jedna z pierwszych metod płatności online, jaka trafiła na rynek. Z tego powodu wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Księgowanie przelewu, może zająć więcej niż 24h.
 

BLIK

Blik to system płatności mobilnej, który dba o nasze bezpieczeństwo. Żeby skorzystać z płatności BLIKiem, wystarczy zainstalować aplikację mobilną swojego banku na telefonie. Podczas płatności wygenerować i wprowadzić 6-cyfrowy unikalny kod, następnie zatwierdzić transakcję.
 

Światłowód - najbezpieczniejsze łącze internetowe

Bezpieczna aktywność w sieci nie może odbyć się bez dostępu do bezpiecznego internetu. Wśród wielu opcji dostępnych na rynku na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się internet światłowodowy dostępny również w ofercie ASTA-NET. Wykorzystanie światłowodów podnosi poziom bezpieczeństwa, ponieważ taka transmisja jest o wiele trudniejsza do przechwycenia. Sieć zbudowana o tę technologię zdecydowanie podnosi jej niezawodność. Internet światłowodowy ASTA-NET to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie szybki i stabilny dostęp do sieci.
 

ASTA-NET oferuje również dodatkowe pakiety antywirusowe analizujące i wyrywające nieznane złośliwe oprogramowanie. Dzięki temu dodatkowo chronisz swoje pieniądze przed oszustwami i wyłudzeniem danych dostępowych.