przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony
ASTA-NET

Instalacja Światłowodu - co warto wiedzieć?

poniedziałek, 17.08.2020
Instalacja Światłowodu - co warto wiedzieć?
Szybki Internet w zaciszu własnego domu to już nie marzenie rodem z filmów science fiction. Nowoczesna technologia FTTH (ang. fiber to the home) jest obecnie dostępna na wyciągnięcie ręki. Jak jednak przebiega instalacja światłowodu i czy mamy się czego obawiać w związku z montażem?

FTTH dla każdego?

To pytanie zadaje sobie pewnie każda osoba zainteresowana instalacją światłowodu. Pytanie nie jest całkowicie bezzasadne. Choć technologia FTTH się znacząco rozwinęła przez ostatnie kilka lat, to jednak wciąż istnieją miejsca na mapie Polski, w których nie ma odpowiedniej infrastruktury do poprowadzenia sieci. A zatem przed podjęciem starań o podłączenie superszybkiego Internetu dowiedzmy się, czy któryś z operatorów komunikacyjnych oferuje takie usługi na danym terenie. Dobra wiadomość jest taka, że liczba miast i wsi nieposiadających stosownej infrastruktury z dnia na dzień maleje.

Jak wygląda instalacja światłowodu?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. W miejscach, w których istnieje już odpowiednia do przeprowadzenia kabli kanalizacja, prace przebiegają znacznie szybciej. Oczywiście jej brak nie jest przeszkodą nie do przejścia, jednak w takiej sytuacji powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż montaż będzie bardziej skomplikowany i czasochłonny. Istnieje kilka sposobów instalacji kabli FTTH, do najczęściej używanych metod zaliczamy wdmuchiwanie oraz wciąganie.

Wdmuchiwanie światłowodów to metoda stosowana zarówno w miejscach, w których istnieje już odpowiednia kanalizacja jak i tych, w których konieczne jest poprowadzenie okablowania w gruncie. Kable FFTH są wdmuchiwane ręcznie lub mechaniczne do stanowiącej ich osłonę rury HDPE. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu sprężone powietrze lub – o wiele rzadziej - wodę pod wysokim ciśnieniem. Z kolei wciąganie światłowodów to technika instalacji stosowana w sytuacji, gdy w budynku istnieją już kanalizacje teletechniczne umożliwiające montaż kabli światłowodowych.

Postawmy na fachowców

Instalację sieci FTTH w budynku zdecydowanie lepiej powierzyć wyspecjalizowanym firmom, posiadają one bowiem odpowiedni sprzęt do wykonania zadania oraz wiedzę na temat tego, jak najlepiej dopasować poszczególne elementy tak, by zapewnić bezproblemowe działanie Internetu. Fachowcy nie tylko poprowadzą okablowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, ale przeprowadzą też testy sprawdzające jakość przesyłu danych.