przejdź do menu głównego przejdź do wyszukiwarki przejdź do treści strony

Dlaczego internet światłowodowy jest lepszy od zwykłego kablowego?

środa, 15.07.2020
Dlaczego internet światłowodowy jest lepszy od zwykłego kablowego?
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biuro, mieszkanie czy dom bez dostępu do szybkiego i stabilnego łącza. Wśród wielu opcji dostępnych obecnie na rynku na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się internet światłowodowy. Dlaczego to rozwiązanie jest lepsze od zwykłego połączenia kablowego?

Technologia FTTH

Pewnie zastanawiacie się, co stoi za tym tajemniczym skrótem. Już wyjaśniamy - akronim FTTH pochodzi od frazy w języku angielskim “Fiber To The Home”, która oznacza dosłownie “światłowód do domu”. Ta innowacyjna technologia pozwala na dostarczanie internetu z centrali bezpośrednio do klienta za pomocą nowoczesnych kabli z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, które szybko i bez żadnych przeszkód przesyłają ogromne ilości danych. Nie ma zatem żadnych barier pomiędzy dostawcą i odbiorcą, co wpływa na wysoką jakość połączenia. 

Zalety internetu światłowodowego

Stabilność łącza i szybki przesył danych – to najważniejsze korzyści płynące z podłączenia się do sieci FTTH. Dzięki nim nie ma problemu z zacinaniem się filmu, pobieraniem dużych plików z grami czy pracą zdalną nawet wtedy, gdy z internetu korzysta kilka osób. Wysoka przepustowość światłowodu gwarantuje prędkości na poziomie 1 Gb/s (rekordowa odnotowana szybkość to 1 Pbit/s, czyli 1 000 000 000 000 000 bitów na sekundę). Dane pobierane są nawet 8 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnego połączenia kablowego. Wykorzystanie do przesyłania sygnału optycznego gwarantuje niczym niezakłócany przekaz oraz brak przerw w dostawach spowodowanych zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Kto może mieć internet światłowodowy?

Nowoczesna technologia staje się coraz bardziej popularna w Polsce i coraz częściej wypiera tradycyjne połączenie kablowe, jednak na razie nie jest ona dostępna dla wszystkich. Mogą z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy dużych miast oraz ich okolic, jak np. Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków, Szczecin, ale z każdym dniem przybywa infrastruktury dającej dostęp do sieci FTTH również osobom z mniejszych miejscowości. Tak jest m.in. w Pile, gdzie szerokopasmowe łącze jest dostarczane przez ASTA-NET.